Żywe octy, co to właściwie jest?
Żywy ocet to jeden z najstarszych naturalnych leków.
Podczas długiego procesu fermentacji zachowują się wszystkie właściwości owoców czy ziół, z których powstał ocet, nie wymaga pasteryzowania dzięki czemu nie traci nic na wartości, w przeciwieństwie do soków i syropów i może być przechowywany właściwie nieskończenie długo.
Zastosowanie
Wszystkie żywe octy, przy regularnym spożywaniu ok. 10-15ml dziennie, wspomagają układ pokarmowy, oczyszczają organizm, poprawiają przemianę materii, obniżają poziom cukru we krwi, łagodzą zaburzenia sercowo-naczyniowe, pomagają zwalczać infekcje i wzmacniają odporność, redukują też znacznie tkankę tłuszczową nie zmniejszając masy mięśni.
Jednocześnie można wybrać ocet, który oprócz ogólnych właściwości, będzie wspierał konkretne narządy, np. nawłociowy na układ moczowy, czy głogowy na układ krążenia i nadciśnienie.
Warto wiedzieć
Należy jednak pamiętać, by owoce i zioła pochodziły z ekologicznych upraw lub były zbierane z czystych terenów z dala od dróg, nieekologicznych pól uprawnych i sadów, zakładów przemysłowych i miast, bo w przeciwnym razie oprócz cennych składników ocet zawierać będzie toksyny ze spalin, smogu, chemicznych środków ochrony roślin i nawozów.
Z Kucharowa do najbliższego dużego miasta jest prawie 200km, a całe nasze gospodarstwo jest objęte Certyfikatem Ekologicznym, owoce i zioła zbieramy tylko z naszych ekologicznych łąk, pastwisk i lasu, gdzie wypasa się nasze stado owiec.
Zapamiętaj, żywy ocet:
- Wspomaga układ pokarmowy
- Oczyszcza organizm
- Poprawia przemianę materii
- Obniża poziom cukru we krwi
- Łagodzi zaburzenia sercowo-naczyniowe
- Pomaga zwalczać infekcje
Żywy ocet lubi czas
By ocet był naprawdę wartościowy, potrzebuje czasu, nie wystarczą 2-3 tygodnie, jak wiele osób twierdzi, dobry ocet to minimum kilka miesięcy fermentacji i dojrzewania.
Octy z Kucharowa zostały przebadane w Zakładzie Żywności Ekologicznej, Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka, SGGW, pod kierownictwem prof. dr hab. Eweliny Hallmann.
Analiza wykazała wysoką zawartość polifenoli (silne przeciwutleniacze, które mają zdolność wygaszania wolnych rodników, chronią organizm przed stresem oksydacyjnym i licznymi nieinfekcyjnymi chorobami chronicznymi) oraz antocyjanów (silne związki o charakterze przeciwutleniającym, uelastyczniają żyły i tętnice, ograniczają odkładanie się cholesterolu w świetle naczyń, zapobiegają powstawaniu mikropęknięć i mikrowylewów, zapobiegają powstawaniu żylaków, uszczelniają naczynia krwionośne w gałce ocznej, dzięki czemu poprawiają wzrok).
I na koniec kilka słów o walorach smakowych.
Żywy ocet można oczywiście pić rozcieńczając ok.15ml w szklance wody, co w efekcie da nam pyszny, orzeźwiający napój, do złudzenia przypominający lemoniadę, można go też dodawać do drinków zastępując obcą w naszym klimacie cytrynę.
Tradycyjnie przyrządzisz także winegrety, dipy i marynaty do mięs, a dzięki różnorodności smaków i aromatów, każde danie będzie miało wyjątkowy smak.
Zapraszamy po zdrowe i pyszne żywe octy z Kucharowa oraz owocowe musztardy.